Mladí ochránci přírody – oddíl Pramínek

MLADÍ OCHRÁNCI PŘÍRODY ODDÍL PRAMÍNEK, PŘI NÁRODNÍM REGISTRU PRAMENŮ A STUDÁNEK V PRAZE, KTERÝ SE VĚNUJE OCHRANĚ FAUNY A FLORY, VÝUKOVÝM PROGRAMŮM PRO ZŠ, MŠ, DD A ŠIROKOU VEŘEJNOST.

Oddíl MOP Pramínek byl založen v únoru 2016 u ČSOP v Praze, dále u MOP v Praze a při Národním registru pramenů a studánek v Praze.

Pramenitá voda je stále vzácnější pro lidské zdraví. Činnost oddílu Pramínek je zaměřena na péči, záchranu, zadržování vodních zdrojů v krajině, úpravu a údržbu, historickou paměť krajiny. Zaměřujeme se od roku 2016 na hledání a mapování pramenů a studánek v našem regionu Jablunkovska, od obce Vendryně, Bystřice, Nýdek, Hrádek, Milikov, Košařiska, Návsí, Jablunkov, Písek, Písečná, Bukovec, Hrčava, Mosty u Jablunkova, Bocanovice, Dolní Lomná, Horní Lomná, které jsou oddílem zaregistrovány do Národního registru pramenů a studánek, na mapách. cz, Tourmapy, Google mapy.

Fotodokumentace všech 400 pramenů našeho regionu je umístěna v Národním registru pramenů a studánek v Praze.

Oddíl je zapojen do projektu „ZACHRAŇME STUDÁNKY“

Studánky potřebují každoroční péči a údržbu, ochranu. Námět pro kolektivy, rodiny s dětmi, jednotlivce, ke vztahu k přírodě. Oddíl se podílí na péči o přírodu od roku 2016 v našem regionu Jablunkovska, na akcích DEN ZEMĚ, MINUTA PRO ZEMI, ČISTÍME BESKYDY, PODĚKUJ HORÁM, UKLIĎME ČESKO-UKLIĎME SVĚT.

JDEME S DĚTMI VEN – LES JE HROU – poznávání, získávání a upevňování znalostí. Využiití přírodních prvků v krajině, přírodovědná ochrana, enviromentální osvěta, ekologická výchova, interaktivní stanoviště, biotopy, ekosystém , ochrana mokřadů, vodního ptactva.

Plno turistických zážitků při putování za prameny a studánkami našeho regionu Jablunkovska přeje oddíl MOP Pramínek – Horní Lomná.

Hana Drozdová, vedoucí oddílu

 

Oddíl se zaregistroval do projektu HLEDEJ PRAMEN VODY

STUDÁNKOVÁ MAPA – MOP PRAMÍNEK ZAREGISTROVAL PRO NRPS –  POČET 450 – V OBLASTI MORAVSKOSLEZSKÝCH A SLEZSKÝCH BESKYD.

nrps-od-pramene-ke-studance

 

 

Tyto zdroje se nachází na trase JIŽNÍ STEZKA

STUDÁNKA NA MUŘINKOVÉM VRCHU          PRAMEN PANNY MARIE LURDSKÉ

PRAMEN GLODNO WODA                                      STUDÁNKA NA PŘELAČI

PRAMEN MUŘINKOVÝ                                           STUDÁNKA  LAČNOV

PRAMEN LOMNÉ                                                      MOKŘAD POD KOSTELEM

STUDÁNKA LAČNOV

Přelačský salamandr /pro fotky a video klikněte sem